Над 120 учители се обучаваха в БСУ
На 3 юни 2021, от 14.00 до 18.00 ч. в Бургаския свободен университет се проведе събитие за разпространение на резултатите по проект „Преподаватели с дигитални умения за качествено и приобщаващо образование / Digital Skilled Teachers Acting for Higher and Inclusive Education (TEACHERS AHEAD )“ № 2018-1-IT02-KA201-048186 по програма „Еразъм+“ 2 „Сътрудничество за иновации и обмяна на добри практики – стратегически партньорства в областта на училищното образование”. Координатор на проекта е I.P.S. Instituto Professional Albe Steiner, гр. Торино, Италия. Проектът е с продължителност 36 месеца и включва 10 партньори - училища, образователни институции и университети от Италия, Великобритания, Франция, България и Испания. Целта на събитието бе да се запознаят участниците с дейностите и постиженията по проекта, както и да се включат в еднодневното обучение по темата „Приложение на метода „Обърната класна стая (flipped class)“ чрез използване на дигитални ресурси и интерактивни приложения за учене“, организирано от българските партньори по проекта БСУ и ПГРЕ „Георги С. Раковски“, гр. Бургас. В обучението присъствено се включиха повече от 120 учители, директори на училища и служители, работещи в сферата на образованието от Бургас, Ямбол, Сливен, Айтос, Поморие, Карнобат и др.
Събитието откри ректорът на БСУ проф. д.п.н. Галя Христозова, която сподели с колегите си най-актуалните постижения на университета в обучението на учители.
Пред участниците беше представено изпълнението на дейностите по проекта и реализирането на крайния продукт, разработен от БСУ, а именно: разработване на курс за смесено обучение, предназначен за учители за използване на ИКТ инструменти при разработването на дигитални учебни материали, базирани на подхода „обърната класна стая“ (Flipped-classroom) в технологично богата образователна среда.
Разработеният курс се състои от три модула, насочени към развиване на умения и компетенции на учителите за използване на ИКТ инструменти при прилагане на подхода „обърната класна стая“, както за дистанционно, така и за конвенционално обучение „лице в лице“ - целта е да се усъвършенстват дигиталните педагогически умения на учителите чрез интегриране на дигиталните технологии в процеса на обучение. Материалите за курса са разработени чрез инструментите на Система за управление на обучението (СУО) LMS, използвани за целите на проекта.
Проектът има за цел разработване на образователни ресурси на базата на колаборативно обучение и критично мислене, чрез използване и обмен на добри практики за използване на ICT и отворени образователни ресурси(OER) и доразвива създадената професионална мрежа на учителите от България, Италия, Испания, Франция и Великобритания, участващи в проекта.
На участниците в събитието бяха направени презентации, свързани с подхода „обърната класна стая”, “Н5Р” - технология за създаване, използване и споделяне на интерактивно съдържание и видео, както и начини за разработване на обучителни видеа и тяхното приложение в обучението.
Участниците имаха възможност да се включат активно в дейностите за интерактивно обучение, които предлагат тези приложения, както и да се убедят в предимствата в използването на информационните технологии за въвеждането на иновативни подходи в обучението.
Кратко видео от събитието можете да гледате ТУК