Публична лекция в БСУ на г-н Джонатан Баят от посолството на САЩ в България

Джонатан Баят: Как от град на стоманата и мостовете Питсбърг се превръща в център на роботиката
Как силата на публичната администрация променя Питсбърг - родния град на г-н Джонатан Баят – ръководител на административния отдел на посолството на САЩ в България, бе темата на публичната лекция, която г-н Баят изнесе пред студенти и преподаватели на БСУ.
Питсбърг е известен като „Стоманения град“ непосредствено след Втората световна война благодарение на многобройните стоманолеярни, които го превръщат в център на стоманодобивната индустрия в САЩ. Голяма част от тежката индустрия в Питсбърг се срива в края на 70-те и началото на 80-те години на ХХ век. Местната власт решава да разруши старите стоманолеярни и на тяхно място се появяват зелени площи. Решено е мястото да се превърне в зона за бизнес, освободена от данъци. Привлечени са много компании и градът се превръща в център на роботиката. Питсбърг успява да развие роботиката много бързо благодарение на многото си университети и най-вече на университета Карнеги Мелън, и така да задържи талантливите млади хора в града. По думите на г-н Баят способността на публичните и частните инвеститори да работят заедно е в основата на стабилното развитие на индустрията и превръщането на Питсбърг от град на стоманата и мостовете до център на роботиката.
Демокрацията изисква гласът на хората да бъде чут от представителите на властта и решенията да се вземат след публично обсъждане, заяви г-н Баят. Съветът му към студентите бе да се търси взаимноизгодното партньорство при вземането на решенията; да се разчита не само на конкуренцията, но и на сътрудничеството. Затова според него е важно да познаваме и използваме теорията на игрите, за която математикът Джон Наш получава Нобелова награда по икономика през 1994 г.
Студентите изненадаха г-н Баят с множество въпроси по различни теми – от областта на икономиката, публичната администрация и правото.