Студенти от Бургаския свободен университет с успешно участие в престижна международна конференция в Румъния
На 2-4 юли 2026 г. представители на Центъра по юридически науки на Бургаския свободен университет взеха участие в Международната научна конференция „Human Rights at Risk: Organised Crime at Sea and Across Borders (OC-SAB 2026)“, проведена в Румънско-американския университет в Букурещ. Конференцията беше организирана в рамките на COST Action CA23103 – Life, Liberty and Health: Ensuring Universal Protection of Human Rights at Sea (BlueRights) и събра учени, практици и експерти от различни държави, работещи в областта на правата на човека, трансграничната престъпност и международното наказателноправно сътрудничество.
Бургаският свободен университет беше сред представителите на България на конференцията и участва с най-голямата академична група, включваща един преподавател, петима студенти и един докторант. Представителите на университета се включиха в научната програма с два научни доклада, представени от преподавател и студенти от БСУ.
В рамките на научната програма студентите Кадир Ибрям, Мартин Трендафилов, Александра Филипова и Илиян Бъчков представиха доклад на тема „Algorithmic Patrols & the Techno-Borderscape“, посветен на използването на съвременни алгоритмични технологии и интелигентни системи за наблюдение на границите, като анализира възможностите и рисковете при тяхното прилагане и влиянието им върху защитата на основните права в условията на нарастваща дигитализация на контрола върху миграционните процеси.
Доц. д-р Мила Иванова и Мириам Господинова представиха доклад на тема „Digital Evidence and the Protection of Fundamental Rights in Cross-Border Human Trafficking Investigations within the European Union“, посветен на правните и практически предизвикателства при събирането, използването и обмена на цифрови доказателства в трансграничните разследвания на трафик на хора в Европейския съюз. Основен акцент беше поставен върху необходимостта от постигане на баланс между ефективността на наказателното преследване и гарантирането на основните права при използването на цифрови доказателства в трансграничните наказателни производства.
Сред участниците в конференцията бяха изтъкнати международни учени и практици, сред които съдията в Международния наказателен съд и бивш съдия в Европейския съд по правата на човека Iulia Motoc, бившият специален докладчик на ООН по правото на неприкосновеност на личния живот Joseph A. Cannataci, изпълняващият длъжността директор на отдела по организирана престъпност към UNODC Ilias Chatzis, европейският делегиран прокурор и координатор на дейността на Европейската прокуратура в Румъния Dana-Manuela Ana, както и италианският прокурор за борба с мафията и съдебно аташе в Румъния Cristiana Macchiusi.
Участието на представители на Бургаския свободен университет в OC-SAB 2026 потвърждава активното присъствие на университета в международния академичен обмен и разширява възможностите за научно сътрудничество, участие в международни изследователски мрежи и разработване на съвместни научни проекти и публикации.







