В Брюксел проф. Милен Балтов с предложение за океаните и моретата

На 6 март в сградата на Европейската комисия в Брюксел бе организирана кръгла маса с ректори на алианси за европейски университети и ръководители в Генерална дирекция „Изследвания и иновации“ и Европейската агенция за култура и образование, на която като първи ключов докладчик бе поканен ректорът на Бургаския свободен университет проф. д-р Милен Балтов. Събитието е част от Европейските дни на океаните, които преди това бяха открити от комисаря за стартапи, изследвания и иновации г-жа Екатерина Захариева и комисаря за риболов и океани проф. Костас Кадис.
Конкретният фокус на кръглата маса касаеше мисията на Европейския съюз „Да възстановим нашите океани и води до 2030“ и възможностите чрез създадените вече алианси на европейски университети да се отговори на предизвикателствата. Освен ректора на Бургаския свободен университет, който от 1 ноември 2024 г. е част от EUNICoast (Европейски университет на островните, пристанищни и крайбрежни територии) в дискусията участваха проф. Масимо Мидири, ректор на Университета на Палермо (Италия) от университетския алианс BLUE-ERA, проф. Алешандра Теодосио, зам.-ректор на Университета на Алгарве (Португалия) от алианса SEA-EU и доц. Карсон, директор на института на Норвежкия университет за наука и технологии в Тромсьо от алианс EOREA.
Проф. Балтов очерта жалоните съдържащи се в Доклада Драги, новия Европейски пакт за океаните, следващата Многогодишна финансова рамка и Компаса за конкурентоспособността. На тази база, той предложи:
1.Алиансите за европейските университети да работят за коалиция "Океани и морета"– в посока на разширяване обхвата на настоящите образователни усилия с научни изследвания и иновации и в посока на науката за гражданите по отношение на океаните за секторите на синята икономика и обществото.
2.Да се утвърди „четвъртата мисия“ на университетите – предприемачеството като начин на мислене, постиженията на студентите и организационна култура: в посока на „синьо предприемачество“ и акселератори за стартиращи предприятия в синята икономика и в посока на „сини кариери“ и мобилности (синя програма "Еразъм+") за ранна кариера.
Идеите бяха приветствани от зам.-деректорът на „Океани, морета и води в ГД „ИИ“ г-жа Елизабета Балци и от водещата в борда на мисия „Океани и води“ и ръководител на първата магистърска програма по „Устойчива синя Икономика“ проф. Педикио от Университета на Триест и обединиха участниците както от другите алианси на европейски университети, така и заинтересованите страни на кръглата маса.