Среща на специалисти от висши училища по проект на БСУ за популяризация на иновативни технологии
На 24-ти януари 2014 г. се проведе работна среща по проект “Създаване на нов офис за трансфер на иновативни технологии в предприятията от Югоизточен регион”, Договор: № BG161P003-1.2.02-0022-C0001 за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Процедура „СЪЗДАВАНЕ НА НОВИ И УКРЕПВАНЕ НА СЪЩЕСТВУВАЩИ ОФИСИ ЗА ТЕХНОЛОГИЧЕН ТРАНСФЕР“ от Оперативна Програма “Развитие на Конкурентоспособността на Българската Икономика” 2007-2013 г. в хотел «Извор», Старозагорски минерални бани. Бенефициент по договора е Бургаският свободен университет.
По време на срещата участниците бяха запознати с мисията на Офиса за технологичен трансфер при БСУ и с основната му цел - да подпомогне и разшири внедряването на иновативни решения в областта на информационните технологии, еко- и енегроспестяващи технологии и технологии, свързани със здравето и тяхното приложение в дейността на фирмите от следните сфери от обществения и на икономически живот:
- енергетика;
- електроника;
- екология;
- транспорт;
- здравеопазване и туризъм;
- електронното управление на национално и местно ниво;
- образование;
- информационни технологии;
- информационни технологии в здравеопазването;
- култура.
Мероприятието се проведе под мотото:
„Работна среща на специалисти с висока квалификация, представители на различни висши учебни заведения от Източния регион на страната с цел сформиране на Специализиран експертен съвет, който да обсъди и създаде идеология за намирането, популяризацията и трансферирането на иновативни технологии в предприятията от Югоизточния регион.„
На сбирката присъстваха представители на Бургаския свободен университет, на Техническия университет във Варна, Техническия университет в Русе, Техническия университет в Габрово, Техническия университет в София, на Филиала на Технически университет София в Сливен, на Българската академия на науките, Нов български университет - София и др.
На срещата бяха проведени разговори на ръководния екип на Офиса за технологичен трансфер към БСУ с всеки един екип, представляващ съответното висше училище поотделно.
С всички колеги, представители на съответното висше училище, бяха проведени индивидуални разговори относно възможността за проучване на това какви технологии с иновативен характер могат да бъдат предоставени на ОТТ от съответното учебно заведения. Уточнено бе, че на базата на тази предварителна среща на по-нататъшен етап ще бъде направена връзка с авторите на предложените технологични или иновационни решения с цел оценка на най-подходящите. След внимателен подбор ще се премине към изготвяне на технико-икономически анализи, маркетингови анализи и др. Участниците представиха някои налични към момента иновационни технологични решения в областите ИТ, еко- и енергоспестяващи технологии и технологии, свързани със здравето, които са разработени или до които имат достъп съответните висши училища. Бяха коментирани и някои иновационни технологични решения в областите ИТ, еко- и енергоспестяващи технологии и технологии, свързани със здравето, готови за предварителен трансфер.
В края на работния ден бе проведена дискусия между всички участници, която премина по следния ред:
1. Представяне на проекта от представителите на Офис за технологичен трансфер към БСУ.
2. Представяне на избрани технологии и иновационни решения, налични в съответното висше училище – от представители на висшите училища.
3. Дискусия, коментари, препоръки, предложения относно работата на проекта.
4. Общо обсъждане, коментари и дискусии по изнесените материали и предложения.
На въпросите на колегите от другите висши училища по технически, икономически, административни, организационни и правни въпроси бе на разположение екип от Бургаски свободен университет в състав: проф. д-р Ангел Тошков, доц. д-р Евгения Николова от БСУ, гл. ас. д-р Янислав Желев и доц. д-р Радостин Долчинков от Центъра по информатика и технически науки на БСУ, както и доц. д-р Мария Нейкова от Центъра по юридически науки на БСУ.
Тази среща изигра ролята на Специализиран експертен съвет, който обсъди и формулира идеология за намирането, популяризацията и трансферирането на иновативни технологии. В заключение, между участниците бе направено споразумение за съдействие и участие в проучвания за наличие на иновационни технологии в съответствие с тематиката на проекта във висшите учебни заведения които те представляват.
Представителите на различните учебни заведения, подкрепили инициативата, са:
- проф. д-р Михаил Илиев - зам.- ректор на Технически университет Русе;
- проф. д-р Радослав Павлов - зам.- директор на ИМИ, БАН, София;
- доц. д-р Розалина Димова – декан на ФЕЕ - Технически университет Варна;
- проф. д-р Ангел Тошков - зам. декан ЦИТН, БСУ – Бургас;
- доц. д-р Антон Георгиев – зам. декан на ФЕЕ - Технически университет Варна;
- проф. дтн Иван Колев – ръководител катедра, Технически университет Габрово;
- проф. д-р Гани Стамов - ръководител катедра, филиал на Технически университет София в Сливен;
- доц. д-р Радостин Долчинков - Административен директор, БСУ Бургас
- доц. д-р Мария Нейкова - ЦЮН, БСУ Бургас;
- гл. ас. Янислав Желев - ЦИТН, БСУ Бургас;
-доц. д-р Евгения Николова - ЦИТН, БСУ Бургас ;
- доц. д-р Мария Монова-Желева - ЦИУН, БСУ Бургас;
- доц. д-р Десислава Панева-Маринова - ИМИ, БАН, София;
- доц. д-р Васил Къдрев - Нов български университет, София;
и др.