Указание за авторите
Авторите, които имат желание да публикуват свои научни разработка на страниците на списание „Съвременна хуманитаристика“, могат кандидатстват през цялата година чрез електронната поща на Международната редакционна колегия: humanitar@bfu.bg.
1. Сроковете за приемане на публикации са както следва:
за първия брой на списанието – до 30 май;
за втория брой на списанието – до 30 август.
2. Рецензиране
Всички депозирани текстове предварително се разглеждат, като се държи да бъдат спазени научните и издателските стандарти на списанието. Текстове, които не отговарят на критериите, не се допускат до рецензиране и се връщат на автора.
Независими анонимни рецензенти оценяват разработките и изготвят рецензия по определени критерии.
Авторите получават рецензиите си до месец от официалното депозиране на публикациите в редакцията на списанието.
- Приемане за публикация – при рецензия с подобна препоръка статията се публикува в бъдещ брой на списанието;
- Приемане за публикация с изискване за нанасяне на промени и корекции – статията принципно се приема за публикуване, но авторът трябва да вземе под внимание забележките на рецензента и да внесе препоръчаните промени в срок до един месец.
- Отхвърляне с възможност за бъдещо преразглеждане – статията е отхвърлена на този етап поради несъответствие с научните критерии на списанието, но предвид интересната проблематика и съдържание може да бъде представена в бъдеще след основно преработване;
- Категорично отхвърляне – статията не може да бъде приета за публикуване в списанието.
3. Изисквания по оформление на научните публикации
Изискванията за подготовка на публикациите са съобразени със стандарт БДС ISO 690-2021 (Харвардска система). Така статиите на списанието могат да бъдат представени в максимална степен в световноизвестни бази данни с научна информация.
Ръкописите се изготвят по стандарт А4, Times New Roman, 11 point, normal, междуредие 1,0. Максимален обем - 10 страници (до 30 000 знака заедно с паузите между знаците).
Структура на ръкописа
- Заглавие на български и английски език – информативно и без съкращения;
- Име и фамилия на автора (авторите) на български и английски език;
- Представлявана институция на български и английски език;
- Резюме на български и английски език - изисква се резюме на статията на български и английски език до 100 думи /около 10 реда/;
- Ключови думи на български и английски език - избор на 5 - 8 ключови думи;
- Основен текст, който включва въведение, методология, резултати, дискусия, заключение, използвана литература.
4. Таблици, диаграми и графики
Изискват се изискват и като отделни файлове. Тяхното позициониране в текста трябва да е ясно обозначено.
5. Начин на цитиране
- Списъкът с ползвана литература съдържа само литературни източници, които са цитирани и посочени в основния текст и които са достъпни за проверка.
- Всички останали източници и информация се посочват в раздел „Бележки“.
- Самоцитиранията не допринасят за научния принос на ръкописа или на автора.
Представянето на цитираните заглавия в списъка на литературата става в съответствие с БДС ISO 690:2021 (Харвардска система).
Примерите по-долу показват как трябва да става това.
Цитиране на статия в списание
Последователно се посочват име на автор, година на издаване, заглавие на статия, име на списание (наклонен шрифт), годишен том, номер на брой, номера на страници (разделени с дълго тире). При транслитерация – накрая, в квадратни скоби, се посочва езикът, на който е публикуван цитирания източник [in Bulgarian], [in Russsian] и т.н.
Например:
АЛЕКСИЕВА, М., 2023. Концепцията за STEM обучение – възможност за формиране и развитие на умения и компетенции и осигуряване на интердисциплинарност в обучението в началното училище. Съвременна хуманитаристика, Vol.19, №1, с. 6 – 36. ISSN 1313-9924.
Това заглавие се цитира в текста по следния начин:
(Алексиева 2023), а ако е необходимо да се посочи страница - (Алексиева 2023, с. 8).
Ако се посочва статия в онлайн периодично издание, източникът на текста (достъпен уеб адрес или DOI номер) следва да бъде поставен в края на цитирания източник.
Например:
HRISTOVA, H., 2023. Image roles of PR texts in the own media of corporate brands. Media and Language. Electronic Journal of Media Language Research [online]. vol.13. ISSN 2535-0587. Available from: < https://doi.org/10.58894/ZCKK2090>. [Viewed 2023-9-11].
При наличие на цитиране на две или повече публикации от един автор в рамките на една и съща година, към годината на публикуване се добавят буквени индекси, например (Игнатов 2008 а, с. 56) и (Игнатов 2008 б, с. 17).
Цитиране на статия в книга
С наклонен шрифт се маркира заглавието на книгата. Необходимо е да се посочи също град на издаване и име на издателство. Ако има – посочва се ISBN на книгата. При транслитерация – накрая, в квадратни скоби, се посочва езикът, на който е публикуван в оригинал цитираният източник – [in Bulgarian], [in Russian] и т.н.
Например:
Василев, Г., 2022. Педагогически артистизъм: аспекти. Велико Търново: Фабер. ISBN 978-619-00-1559-8.